Test krosen

 

Do tohoto srovnání jsme vybrali tři nejprodávanější krosny na našem trhu. Jedná se omodely Salewa Koala, Corazon Panda a Deuter Comfort II. Tyto výrobky prodáváme velmi dlouho a všechny krosny poctivě testujeme.

Kvalita a provedení nelze vůbec srovnávat s krosnami, které se v ČR dají koupit v hodnotě kolem 2000 Kč.

S tímto srovnáním jsme dlouho čekali na nové modely pro sezonu 2015.

Salewa opět nic, došlo pouze k odstranění pár nedostatků, jako padání špuntů u stříšky a zbytečných děr v konstrukci. Corazon výrazně inovoval minulý rok. Na trhu je však nová verze deuteru . Lepší materiály, zádový systém, výklopná nožka, polštářek na hlavu a především přibyly stupačky. Vylepšení jako za poslední tři roky se ale výrazně promítlo do ceny.

 

K porovnání jsme si stanovili šest hlavních parametrů, které považujeme za nejdůležitější.

 

1. zádový systém pro nosiče

Zádový systém je u všech srovnávaných modelů velmi dobrý. Vycházím z toho , že krosny jsou od výrobců špičkových turistických batohů. Zádová nastavitelnost, bederní a prsní pás a polstrování vypadá velmi podobně a to jak krosna sedí na zádech je dost subjektivní pocit.

Ve srovnání zádových systémů jednoznačně vyhrává Deuter II . Propracování systému je velice dobré a vypadá, že se nejlépe přizpůsobí zádům nosiče. Nezanedbatelná je i funkce Aircontact zlepšující cirkulaci vzduchu a tím lepší odvětrávání zad.

U Pandy je zádový systém také velice kvalitní, výrobce nešetřil polstrováním a odvětrávání je také dobré. Většině lidí vyhovuje a na zádech krosna dobře sedí.

Koala má jednoduchý polstrovaný zádový systém. Bohužel podle předchozích zkušeností ne každému vyhovuje.

 

2. uložení a pohodlí dítěte + stupačky

V tomto bodu nejhůře dopadla Salewa Koala. Koala má velmi jednoduché obyčejné polstrování v místě usazení dítěte. Pro větší pohodlí by mohly být krytky popruhů, sponek a především polštářek na hlavu dítěte, které bohužel chybí. Největší nevýhodou je, že u krosny též chybí stupačky.

 

Comfort Kid II má nejlepší polštářek, nastavení popruhů a dokonalé polstrování. U této nové verze

nás bohužel překvapil velmi úzký sed a hodně jednoduché stupačky.

 

Nejpohodlněji na mě působí Panda. Sedací plocha i opěrka zad jsou velmi bohatě polstrované. Široký pohodlný sed, kvalitní a především rychlá nastavitelnost všech popruhů. Luxusní stupačky, které využijete hlavně u nejmenších dětí (cca. do 2let).

 

3. úložný prostor

Pro turisticky zaměřené rodiče důležitý parametr. Ale nezapomínejte: čím více naložíte, tím více musíte nosit. Rozložení kapsiček a hlavního úložného prostoru je skoro stejné. Koala má opravdu největší objem úložného prostoru (22 litrů), trochu menší je Panda (cca. 19 litrů). Výrazně nejmenší má Comfort II (16 litrů).

 

4. stříška a pláštěnka

Stříška je u krosny velmi důležitá věc. Nejen, že případně vypíná pláštěnku, ale chrání i před větrem a především před sluncem. Panda i Comfort Kid jsou velmi dobré, Salewa má trochu složitější nasazování.

Stříška u Pandy je ve srovnání s ostatními krosnami trochu menší. Okamžitě to však napravuje nejlepší pláštěnkou, která dokonale ochrání dítě před pořádným deštěm. Hodně podobná je i pláštěnka u Comfort Kid II (Dobrým vylepšením je potom zabudování stříšky přímo do konstrukce krosny u modelu Comfort Kid III ). Pláštěnka u Koaly je pořád velmi krátká, tak ke kolenům.

 

5. hmotnost a nosnost

Panda: hmotnost 2,8kg, nosnost 20kg

Comfort II: hmotnost 3,2kg, nosnost 20kg

Koala II: hmotnost 3kg, nosnost 22kg

Tyto parametry mají všechny modely velmi podobné. Hmotnost o čtvrt kilo menší není rozhodující, pokud nesete 12 kilového outdooráka a 5 kilo ostatních věcí.

Ani parametr nosnost nepovažuji za rozhodující. Díky kvalitnímu zádovému systému všechny modely vydrží i 25 kg (výrobci udávají kolem 20 kg ) .

 

6. doplňky a vychytávky

Camelback

U Pandy a Comfort Kid je prostor pro hydrovak (vak na vodu zabudovaný za zádovým systémem nosiče). Lze použít jakýkoliv, který se do prostoru pro vak vejde (max. 2litry).

Konstrukce

Deuter zapracoval na konstrukci. Oproti ostatním krosnám rozšířil opěrnou nohu skoro o 5cm. Tím docílil lepší stability krosny při postavení na zem a zjednodušil manipulaci s konstrukcí (nedochází k narážení konstrukce o sebe). Pěkná, decentní povrchová úprava konstrukce je příjemným bonusem.

Reflexní prvky

Panda a Comfort Kid jsou opatřeny reflexními prvky, ikdyž v této oblasti by se dalo ještě určitě přidat. Na Koale bychom reflexní prvky hledali marně.

 

Závěr:

Před osmi lety, když v oboru začínali se jednoznačně nejvíce prodávala Salewa Koala, která většině vyhovovala (bohužel současná verze se prakticky neliší). Kdo chtěl výrazně lepší krosnu, musel si připlatit za Deutera . Podíl ostatních krosen jako je Vaude nebo Tatanka byl minimální. Před pár lety se na trhu objevil Corazon a každá verze je lepší a lepší. Pokud to takhle půjde dál Deuter může přijít o titul „nejlepší“. Ještě zajímavý odkaz na hodnocení Corazon Pandu

 

 

Pokud chcete nejlepší poměr cena / kvalita je super variantou Panda.

Nadále platí moto Deutera: cestování první třídou.

A Koala je pro ty co kupují prověřené věci a více věří okolí než tomu co se píše na internetu.